Tordasi Baptista Gyülekezet Tordasi Baptista Gyülekezet
 
 
 
     

 

Bokros Lídia blogja - http://lishaped.blogspot.com/

 Varga Péter pályázati munkája az imádságról - www.tordas.baptist.hu/fajl.php

 

„Szüntelen imádkozzatok”

1Tessz. 5,17

 

Az imádság a lélek lélegzetvétele, az Úr és az ember közötti legbensőségesebb közösség. Kinyitni a szív ajtaját és Vele vacsorálni, vagyis beengedni Jézust és betöltekezni Vele és Általa a legcsodálatosabb tevékenység. Milyen az Isten szerint való imádság? Hogyan hat életünkre és környezetünkre? Megváltoztathatják-e könyörgéseink Isten szándékait? Keressük meg a válaszokat ezekre a kérdésekre az Ige alapján, majd tegyük mérlegre saját imaéletünket.

 

Az imádkozó személyét illetően különbséget tesz az Ige, de kizárólag a szív állapotára vonatkozóan és nem a kor, nem (férfi és nő), nemzetiség és egyéb tulajdonságok alapján. Erre egyértelmű példát találunk a Luk. 18. 13-ban:  „A vámszedő pedig távol állva, még szemét sem akarta az égre emelni, hanem a mellét verve így szólt: Isten, légy irgalmas nekem, bűnösnek.” A vámszedő imádsága bűnbánó és őszinte ember vallomása Isten felé. A lényeg az alázatos szívben rejlik. Ez az imádság gyökerestől átformálta ezt a bűnös vámszedőt („ez megigazulva ment haza”). Ebből az esetből az is kiderül, hogy Isten odafigyel a legszennyesebb emberre is, ha az megalázza magát előtte. Vagyis az Úr nem csupán az újjászületett, hívő ember imádságát hallja. Kegyelme és jósága indítja az emberi szívet megtérésre, mert azt akarja, hogy mindenki üdvözüljön. Bárcsak minden ember megértené és elfogadná ezt. Köszönöm Istennek, hogy én magamévá tehettem az Ő kegyelmét és újjászült. Az (bűnbánó) imádság tehát a megtérés legfontosabb eszköze. Az imádság kezdete és Isten keresése egybeesik az elveszett ember életében.

Vizsgáljuk meg most mi lehet a hívő ember életében az imádkozás tárgya: kérés, hálaadás, dicsőítés. Kéréseink: „Az iránta való bizalmunk pedig azt jelenti, hogy ha valamit az ő akarata szerint kérünk, meghallgat minket.” IJn. 5,14.  Kérhetünk Istenünktől számtalan dolgot: változtasson meg bizonyos rossz tulajdonságainkból, szokásainkból, megoldást problémáinkra, szolgálatra való felkészítést, gyógyulást, anyagi természetű dolgokat és nem utolsó sorban másokért is könyöröghetünk. Ezékiásnak halálos betegsége volt ugyan, de mivel könyörgött hozzá, Isten meghosszabbította életét még 15 esztendővel. Vagyis a könyörgés hatására Isten megváltoztatta döntését, miszerint a királynak el kellett volna rendezni dolgait mielőtt meghal. A kánai menyegzőn Jézus anyja csupán a tényt közölte: nincs boruk, a csoda pedig megtörtént. Péter keservesen sírt, miután megtagadta Jézust. Később azonban a bátortalan személyiségből egy erős, határozott karakter, „kőszikla” lett. Amikor pedig börtönben volt, a testvérei imádkoztak szabadulásáért és Isten meghallgatta Őket, vagyis megváltoztatott egy élethelyzetet. Az elmúlt hétvégén 3 napos hitmélyítő alkalmon voltam Miskolcon. Emiatt egy villanásnyi időm sem volt felkészülni a hétfői számonkérésekre, ráadásul vasárnap késő este fáradtan érkeztem haza. Először teljesen logikus módon arra gondoltam, hogy szüleimmel leigazoltatom a hétfői napot és itthon maradok. Ennek ellenére nem volt ebben békességem. Végül abban nyugodtam meg, hogy elmegyek hétfőn és azért könyörögtem Istenhez, hogy semmilyen negatív következménye ne legyen készületlenségemnek. Fohászom meghallgatásra talált. Egyébként gyakorlati tapasztalataim szerint akkor várhatom az Ő segítségét a tanulásban, ha én is vállalom a magam részét.

Hálaadás: Egyik legszebb példa az Igéből erre Anna hálaéneke (I. Sám. 2. rész.)

Odaadta, felajánlotta az Úrnak egyetlen gyermekét, ugyanakkor szívét is hála töltötte be. Nem csupán a jó dolgokért kell tudnunk hálát adni, hanem azokért is, amelyeket esetleg nem értünk, vagy számunkra nehézség, teher. Ez a teljes bizalom Isten felé. Hálát adni neki annyit is jelent, hogy megköszönjük mindazt, ami ér vagy körülvesz minket, hiszen a hívő embernek minden javára van. Dicsőítés: Rengeteg dicsőítő Zsoltárt találunk a Bibliában, amelyek tiszta szívből különböző élethelyzetekben születtek. Manapság nagyon elterjedt az úgynevezett zenei dicsőítés. Amikor ilyet hallok mindig azt próbálom vizsgálni, hogy vajon milyen forrásból jön a zene, és tényleg az-e a célja, hogy a szívet felkészítse az Ige befogadására, ill. Istent dicsőítse. Vagy csupán öncélú „jól akarom érezni magamat” megnyilvánulás.

A három típusú imádságnak (könyörgés, hálaadás, dicsőítés) megfelelő arányban kell jelen lenni a hívő ember életében. Bár saját magamnál azt tapasztalom, hogy a kérések vannak túlsúlyban. Szeretnék ezen változtatni. Jobb (hálát) adni, mint (kapni)kérni.

Az imádság akadályait, ill. feltételeit is meg kell említeni: „De hittel kérje,  semmit sem kételkedve, mert aki kételkedik, az olyan, mint a tenger hulláma, amelyet a szél sodor és ide-oda hajt. Ne gondolja tehát az ilyen, hogy bármit is kaphat az Úrtól.” Jak. 1,6-7.  A hitetlenség tehát akadály az imádkozásnál. Restség, illetve testi fáradtság a másik akadály: Amikor visszament a tanítványokhoz, alva találta őket. Máté 26,40.  Öncélú próbálkozás is akadály: „Vagy ha kéritek is, nem kapjátok meg, mert rosszul kéritek: csupán élvezeteitekre akarjátok azt eltékozolni.” Jak. 4,3

Isten ígéretei egyértelműek a válasz tekintetében: „Kérjetek és adatik nektek…” „Mert aki kér, mind kap, aki keres talál…” (Mt. 7,7-8)  „…hogy ha közületek ketten egyetértenek a földön mindabban, amit kérnek, azt mind megadja nekik az én mennyei Atyám.” (Mt. 18,19.) Az Úr tanácsa az imádkozással kapcsolatosan, annak érdekében, hogy az embernek legyen ideje egészen önfeledten, mindent „kikapcsolva” vele együtt lenni, a következő: „Te pedig, amikor imádkozol, menj be a belső szobádba, és ajtódat bezárva imádkozzál Atyádhoz.” Mt. 6,6.

  A Bibliában a legjobb példa az Úr Jézus Krisztus imaélete. Már szolgálatának elején fontosnak tartotta, hogy a tanítványait imádkozni tanítsa: Mt. 6,9-13, közismert nevén Mi atyánk. Ezzel a példával is oktatta tanítványait a helyes imaélet alapelemeire. Nem arra kérte követőit, hogy mindig így imádkozzanak, hanem élő, gyakorlati szemléltető példát adott. Urunknak és Megváltónknak is szüksége volt arra, mivel emberi testben élt itt a földön- hogy szüntelen kapcsolatban legyen az Atyával. Sokszor éjszakánként pihenés helyett imádkozott. Így tudta beteljesíteni földi szolgálatát. A Gecsemáné kertben vért izzadt a reá váró szenvedések miatt, de könyörgésében ki tudta mondani: „Atyám, ha nem távozhat el tőlem ez a pohár, hanem ki kell innom, legyen meg a te akaratod." Mt. 26, 42b. Imádságunkban letehetjük terheinket, szorongásainkat és aggodalmainkat az Úr lábai elé. Sőt, ott is hagyhatjuk őket és ezáltal lehetőségünk van felszabadultnak lenni a gondok közepette is. E nagyszerű lehetőség ellenére emberi természetünknél fogva képesek vagyunk monoton módon, sablonszerűen fordulni Isten felé. Amikor viszont jó dolgunk van meglanyhulunk. A próbák, kísértések, harcok, kudarcok pedig sokkal inkább odakényszerítik a hívő embert Isten lába elé. A hívő embernek tudatosan kell magát ránevelnie a hétköznapokban, hogy már a legapróbb gondjával is az Úrhoz forduljon. Pl. egy elhagyott toll miatt lehet bosszankodni és ezáltal elveszíthetjük türelmünket, békességünket, vagy lehet kérni felülről való segítséget a kereséshez. Ez tulajdonképpen harc is számunkra, mert én is sokszor gondolom magamról, hogy meg tudom oldani a problémáimat.

 

Lehetőségünk van arra, hogy egész napunk imádsággal teljen, ahogy a címbeli Ige is felszólít. Nemcsak akkor imádkozhatunk, ha bezárjuk az ajtót magunkra, bár erre nagyon nagy szükség van. Szüntelen imádkozni azt jelenti, hogy Isten uralja gondolatainkat, állandó összeköttetésben vagyunk vele, őt keressük napközben apró döntéseinkben, hálát adunk magunkban, amikor embertársaink között forgolódunk. Egyszóval egy nonstop kapcsolat Vele, vagyis mai kifejezéssel élve: életforma. Mégpedig olyan, amely megváltoztat kívül-belül. Az imádságság edző termében töltött idő izmossá tesz bennünket lelkileg, terhelhetővé válunk. Földi életünk mindennapjait ki kell használnunk a csodás mennyei kommunikációra! Ennek azonban ára van: régi természetünket kell fogyókúráztatnunk újra és újra.  A menyei mobilhívás azonban ingyenes és a vonal sohasem foglalt. Előfordul viszont, hogy akadozik. Ekkor önvizsgálatot kell tartani és az alázat hullámhosszán újból hívást kezdeményezni. Melyik mobilhívásod több: a földi vagy a menyei?   

 

   
 
 
Tordasi Baptista Gyülekezet E-mail   Kezdőoldal Kedvencek közé powered by